Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.673 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 12 × 11 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Output Power(w) | 5w-10w |
| Battery Capacity(mAh) | 2200mAh |
| Waterproof / Water-Resistant | IP45 |
| Material | Plastic |
| Storage Channel | 1024 |
| Frequency Range | VHF 136-174MHz / UHF400-470MHz |
| Dimensions | 136*62*36mm(Antenna Excluded) |
| Model Number | DR-1801UV |
| Walkie Talkie Type | Portable |
| Is_Display | Yes |
| Maximum Range | 5km-10km |
| Brand Name | BAOFENG |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE, DOT, EAC, EPA, FCC, GMP, RoHS, TGA, UL, KC, pse, weee |
| Main Function1 | DM-1801 Upgrade |
| Color | Black |
| Frequency Band | Dual Band UHF/VHF |
| Dual Working Modes | Digital and Analog |
| Compatible with | Motorola DMR Radio |
| Main Function2 | DMR repeater function |
| Output Power | 5Watts Maximum |
| Main Function3 | DM-1701 Same Series |
| Type1 | Original Baofeng DMR |
| Type2 | Ham Radio DMR |
| Type3 | Upgrade DM-1801 |
Instock
There are no reviews yet.