Instock
| Weight | 1.28 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 11 × 24 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Throttle servo | Control by remote control |
| Steering servo | model1 |
| Power | electrical |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 30 Minutes |
| Warning | Read the manual before use |
| Remote Distance | More than 20m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | About 235*105*70mm |
| Model Number | Skymaker LD/RC LD1899 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 3 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Feature1: | GTR Model |
| Feature2: | RC Drift Car |
| Feature3: | Front and rear left and right control |
| Feature4: | Reversible headlights |
| Feature5: | Alloy Body |
| Feature6: | Full Vehicle Linkage Light Set |
| Feature7: | Metal Transmission/Differential |
Instock
There are no reviews yet.