Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 20 × 13 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | / |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | About 200M |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | QiDI560 |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 4*AAA battery(Not Included) |
| Remote Distance | about 200m |
| Dimensions | 51cm-99cm |
| Charging Time | About 30 mins |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box |
| Material | Foam |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Type | Airplane |
| Features | other |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Wingspan | 512mm |
| Long body | 370mm |
| Color | Red, Blue |
| Motor | 1504 Brushless Motor |
| ESC | 12A Brushless ESC |
| Body Battery | 3.7V 500mAH |
| Steering Gear | 3.7G |
Instock
There are no reviews yet.