Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 20 × 12 cm |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | / |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | / |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Model Number | 550 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | 4*AAA battery(Not include) |
| Remote Distance | About 200m |
| Charging Time | About 30 mins |
| Charging Voltage | 7.4V 500mAh |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Foam |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Motor | 2004 brushless motor |
Instock
There are no reviews yet.