Instock
| Weight | 0.34 kg |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28 × 10 cm |
| Jikefun Model | FX620 |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | / |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | / |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | 3C |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Controller Battery | AAA (not included) |
| Plugs Type | USB |
| Remote Distance | About 120m |
| Warranty | 6month |
| Dimensions | 11cm-30cm |
| Charging Time | about 30-40min |
| Charging Voltage | 3.7V 150mAh |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Plastic, Foam |
| Brand Name | JIKEFUN |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Model Number | RC Airplanes |
| Package Included 1 | 1 RC Airplane |
| Package Included 2 | 1 Remote Controller |
| Package Included 3 | 1 Pair of Propeller |
| Package Included 4 | 1 USB Charger |
| Package Included 5 | 1 English Manual |
| foam aircraft | airplane toy |
| Remote control aircraft | remote control helicopter |
| Product Usage | New Year Gifts, Christmas Gifts, Children gifts, Birthday Gifts |
| Use Crowd | Toys For Boy Girl Kids Children |
| Features 1 | Emotion, Vision, Intellectual Development |
| Features 2 | Crawling, Using Hands And Brains, Grasping, Hand-eye Coordination |
| Features 3 | Interactive Toys, Parent-child Communication |
Instock
There are no reviews yet.