Instock
| Weight | 0.42 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 26 × 8 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 150g |
| Takeoff Weight | 250g |
| Transit Time (Days) | 120m |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Certification | CE |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | NO.7 |
| Remote Distance | 80m |
| Dimensions | 11cm-30cm |
| Charging Time | about 80 minutes |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Plastic, EPP, plastic |
| Brand Name | YUHUANQUEEN |
| Features | other, Follow Me, Obstacle Avoidance |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
| Product Name | One Click Takeoff Flash Butterfly Four Axis Aircraft Colorful Toy Second Child Remote Control Butterfly Aircraft Toy Gift |
| Product size | 16.5 * 21.5 * 6.5cm |
| Battery life | about 8 minutes |
| Power | quadcopter output |
| Battery | Detachable module battery |
| Packaging size | 27 * 24.8 * 7.5cm |
| Product features | One click takeoff/landing/emergency stop, obstacle avoidance function, intelligent sensing obstacle avoidance, front sensing automatic right turn, rear sensing automatic forward to avoid collision risk, four motor design, automatic height setting and stable hovering, three speed switching |
Instock
There are no reviews yet.