Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Anti-wind Ability | <10km/h |
| Drone Weight | 32g |
| Takeoff Weight | about 55g |
| Transit Time (Days) | 100M |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 720P HD, 4K UHD, 480P SD |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount, other |
| Model Number | 4D-V8 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3 x 1.5 AAA Battery (not included) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | usb |
| Warning | as show |
| Warranty | 15 day |
| Charging Time | 40 mins |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 13 x 11 x 4 cm |
| Remote Distance | 100M |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | xingyuchuanqi |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, Integrated Camera, Obstacle Avoidance, Wi-Fi, other |
Instock
There are no reviews yet.