Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1 × 1 × 1 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | 228g |
| Takeoff Weight | 228g |
| Transit Time (Days) | about 200m |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | / |
| Dimensions | 38.5*37.5*12cm |
| Remote Distance | about 200m |
| State of Assembly | Almost Ready |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Remote Controller, Operating Instructions, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 3-6Y, 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| attribute | rc helicopter, free shipping drop shipping item, Yuxiang F07 |
Instock
There are no reviews yet.