Instock
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 10 cm |
| Anti-wind Ability | N |
| Drone Weight | 0.3 |
| Takeoff Weight | 0.5 |
| Transit Time (Days) | about 100meters |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Certification | CE |
| Model Number | WLtoys K127 K200 Rc Helicopter |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | AA batteries(not inculded) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | usb |
| Warning | read to Manual before fly |
| Warranty | 30 days |
| Charging Time | About 30 mimutes |
| Charging Voltage | lipo battery |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 28*8.3*6cm |
| Remote Distance | 80-100 meters |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER, RC Helicopters |
| Features | App-Controlled |
| Features 1 | Remote Control |
| Features 3 | one-key take-off and one-key landing |
| Features 2 | Shatter Resistant |
| Features 4 | air pressure |
| Feature 5 | Low power alarm |
| Features 6 | Optical flow positioning |
| Features 7 | Air pressure fixed height |
| Frequency | 2.4Gh |
| Controller Mode: | MODE1 and MODE2 |
Instock
There are no reviews yet.