Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 13 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Smart Device | No |
| Product Type | THERMOMETERS |
| Model Number | TA606+ Series |
| Material | Plastic |
| Thermometer Use | Kitchen Thermometers |
| Thermometer Type | Digital |
| Brand Name | YEVOLT |
| Origin | Mainland China |
| Type | Household Thermometers |
| TA606A+ Range | -32~400°C (-25.6~752°F) |
| TA606B+ Range | -32~550°C (-25.6~1022°F) |
| Accuracy | ≥0°C: ±(1.5%+1.5°C); ≤0°C: ±3°C; ≥32°F: ±(1.5%+2.7°F), ≤32°F: ±5°F; |
| Response time | <500ms (95%reading) |
| Spectral response | 8μm~14μm |
| Optical resolution | 10:1(calculated at 90% energy) |
| Emissivity | 0.95 (Fixed) |
| Repeatabiliity | 1% of reading or 1°C |
| Laser | Wavelength 650nm, output less than 5nW, laser grade: class 3 |
| Display | 4 digits, max 8888 |
| Auto power off | Approx.15 seconds |
| Screen size | 23 x 23mm |
| Weight | Approx. 103g (battery not included) |
| Power | 2 x 1.5V AAA (R03/LR03) (battery not included) |
| Operating temp. | 0°C~40°C (32°F~104°F) |
| Operating hum. | ≤90%relative humidity (non-condensing) |
| Storage temp. | -20°C ~ 60°C(-4°F ~ 140°F) |
Instock
There are no reviews yet.