Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 20 × 20 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type Number | WPL C54-1 RC CAR C54 CAR LC80 |
| CE | Type |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | As Description |
| Steering servo | As Description |
| Power | battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20 mins |
| Tire Track | As Description |
| Wheelbase | As Description |
| Warning | no |
| Remote Distance | 50meters |
| Warranty | no |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 42x16x16cm |
| Torque | As Description |
| Model Number | WPL C54-1 RC CAR C54 CAR LC80 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.2V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, RUBBER, ABS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.