Instock
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Built-in GPS | YES |
| Video recording resolution | 4K (2160p) 30 fps |
| IP68/IP69K | YES |
| Charging Power | 33W |
| Touch Screen | Yes |
| Other Features | 5G Mobile Phone, Fast Charging Phone, Sports Phone |
| Screen Refresh Rate | 120Hz |
| Battery Capacity Range | 7500+ mAh |
| Rear Camera Quantity | 4 |
| Wireless Charging | No |
| NFC | YES |
| Biometrics Technology | Fingerprint Recognition |
| Charging Interface Type | TYPE-C |
| Front Camera Quantity | 1 |
| 3.5mm Headphone Port | No |
| Fast Charging | other |
| Screen Type | other |
| Rear Camera Pixel | 200MP |
| Front Camera Pixel | 32MP |
| Battery Capacity(mAh) | 8680mAh |
| Screen Material | IPS |
| CPU Model | MTK |
| Battery Type | Not Detachable |
| Display Resolution | 1080×2460 |
| SIM Card Quantity | 2 SIM Card |
| Language | English, Russian, FRENCH, Spanish, Italian, Turkish, KOREAN |
| Display Size | 6.78 |
| Cellular | 3G, 2G, 4G, 5 G |
| Operation System | Android 14 |
| Item Condition | New |
| Design | BAR |
| Brand Name | Doogee |
| Doogee Model | V40 Pro |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Rear Display | 1.47 inch IPS Multi-function Rear Display |
| Rear camera | 200MP AI main camera |
| global version phone | Gaming Phones |
| rugged smartphone | 5G Rugged Phone |
| RAM & ROM | 12 GB+512 GB |
| Wi-Fi | Wi-Fi6 (ax/ac/a/b/g/n) |
| OS | Android 14 |
| Length | 183.7 mm |
| Width | 83.9 mm |
| Thickness | 16.3 mm |
| Doogee V40 PRO | Dimensity 7300 4nm Octa Core |
Instock
There are no reviews yet.