Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 13 × 6 cm |
| Upper fixing method | sticking |
| Upper coverage | Not above ankle |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | No |
| Model Number | Women Latin Dance Shoes Female Salsa Sandals |
| Release Date | spring2019 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Lining Material | Suede |
| Insole Material | Latex Foam |
| Heel Type | Thin Heels |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Decorations | Knot |
| Closure Type | Lace-up |
| Gender | WOMEN |
| Brand Name | Novedan |
| Origin | Mainland China |
| CN | Jiangsu |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Color | Blue gold, Blue sliver, Brown, Black |
| Heel height | 35mm, 55mm, 7mm |
| Upper material | Suede upper |
| Outsole material | Suede sole, rubber sole |
| Size | FR34-FR41 |
| Age Group | Adults |
| Pattern | Ballroom/Outdoor latin dance shoes |
Instock
There are no reviews yet.