Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 35 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | / |
| Drone Weight | / |
| Takeoff Weight | / |
| Transit Time (Days) | 150M |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner |
| Indoor/Outdoor Use | outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 7.4V 600mAh 25C |
| Warning | / |
| Remote Distance | 150M |
| Charging Time | 50MINS |
| Charging Voltage | 7.4V 600mAh 25C |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box |
| Material | Foam |
| Features | other |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| size | Above 50cm |
| Target audience | Unlimited |
| packing | Color box |
| passageway | 6 channels |
| Toy material | High strength composite materials (EPP) |
| Is it exclusively for foreign trade | no |
| 3C configuration category | Toys over 14 years old |
| colour | Red (requires self provided glue), Yellow (requires self provided glue) |
| Takeoff total weight | 0-250g (not included) |
| Maximum flight altitude | Above 120 meters (excluding) |
| Empty aircraft weight | 0-1.5kg (inclusive) |
| Applicable age | Youth (7-14 years old) |
Instock
There are no reviews yet.