Instock
| Weight | 0.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 9 × 30 cm |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | 60g |
| Takeoff Weight | 65g |
| Transit Time (Days) | 120m |
| Certificate Number | 241231121 |
| Video Capture Resolution | other |
| CE | Certificate |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Barcode number | 25411241512 |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | Wltoys K110s |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | AA battery |
| Motor | Brushless Motor, 1106 11000KV Brushless Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warning | Please use carefully and read the instructions carefully |
| Warranty | 30 Days |
| Charging Time | 60 mins |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 25*23.2*7.7cm |
| Remote Distance | 120m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes, 6CH, 2.4G, Mode1 or Mode2 |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER, RC Drone Helicopter |
| Features | App-Controlled |
| Packing size | 28.5*9*30 cm |
| G. W/N.W | 12.9/11.4 |
| Funtions1 | 3D 6G mode charge, 6CH, |
| Battery | 3.7V 450mah |
| Funtions2 | Without aileron design, With a dedicated USB charger |
| Servo: | Upgraded 2g |
Instock
There are no reviews yet.