Instock
| Weight | 1.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 10 × 37 cm |
| Video Capture Resolution | other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| 3C | Certificate |
| Camera Mount Type | other |
| Barcode | No |
| Certification | 3C |
| Model Number | WL A500 A250 |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | about 12 mins |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 4 * AA Battery(not included) |
| Plugs Type | USB plug |
| Warning | RC Airplane |
| Remote Distance | About 150 m |
| Warranty | 30 days |
| Dimensions | 37*27*15cm, 37*27*15cm |
| Charging Time | About 80 Mins |
| Charging Voltage | 7.4V 400mAh |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Material | Metal, Plastic, Foam |
| Brand Name | skymaker |
| Features | other, 4 CHAMNEL2.4GHZ Remote Control |
| Recommend Age | 12+y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane, Fixed Wing Plane |
| model | WLtoys A250 A500 |
| Feature2 | 6G/3D Mode |
| Motor | Hollow Cup Motor 1020 |
| airplane Weight | 70G |
Instock
There are no reviews yet.