Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.95 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 25 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Certificate Number | As Show |
| CE | Certificate |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | 2840 Brushless motor |
| Steering servo | Three-wire 17G digital servo |
| Power | 70 km/h |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 15-18 min |
| Tire Track | 188mm |
| Wheelbase | 185 mm |
| Warning | None |
| Remote Distance | 120 M |
| Warranty | None |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 30*23*11.5 CM |
| Torque | As Show |
| Model Number | S196 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 7.4V 1500mAH |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | WDSZKMYF |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.