Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.764 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 24 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | 3C |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 20-30mins |
| Tire Track | as description |
| Wheelbase | as description |
| Warning | Other |
| Remote Distance | About 100m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:12 |
| Dimensions | About 35.6*20.8*11cm |
| Torque | as description |
| Model Number | Wltoys 124018 124019 RC Car 1/12 |
| Package Includes | Remote Controller, Batteries, charger, Original Box, Operating Instructions |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V (not including) |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Design | Dirt Bike |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
Instock
There are no reviews yet.