Instock
| Weight | 0.12 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 12 × 4 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Display Type | Digital |
| Case Thickness | 11mm, 11mm |
| Band Width | 18mm, 18mm |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL, Stainless Steel |
| Case Shape | Rectangle, Rectangle |
| Dial Window Material Type | Glass, glass |
| Boxes & Cases Material | No package, No package |
| Model Number | SKMEI 1763, SKMEI 1763 |
| Dial Diameter | 35mm, 35mm |
| Feature | Shock Resistant, LED display, Chronograph, Complete Calendar, Multiple Time Zone, Alarm, Week Display |
| Water Resistance Depth | 3Bar, 3Bar |
| Clasp Type | Bracelet Clasp, Bracelet Clasp |
| Band Length | 20cm, 20cm |
| Case Material | Alloy, Alloy |
| Movement | Digital, Digital |
| Style | Fashion & Casual, Fashion & Casual |
| Brand Name | Skmei, Skmei |
| Origin | Mainland China, Mainland China |
| Item Type | Digital Wristwatches, Digital Wristwatches |
| Certification | CE, NONE |
| Function7 | Volume adjustment |
| Function2 | Qibla name display/Qibla Direction |
| Function4 | Gregorian calendar/Hijri calendar |
| Function3 | Religious month/Religious dat |
| Function1 | Pligrimage time reminder |
| Function5 | City data/Summer time |
| Function6 | Bookmark/Laguage selection |
Instock
There are no reviews yet.