Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 24 × 6 cm |
| Anti-wind Ability | A |
| Drone Weight | 0.43KG |
| Takeoff Weight | 0.35KG |
| Transit Time (Days) | 100M |
| Video Capture Resolution | 4K UHD |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | other |
| Certification | CE |
| Model Number | Q6 rc drone |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3*AA (not included) |
| Remote Distance | 80-120 meters |
| Dimensions | 31cm-50cm |
| Charging Time | 40 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V 1800mAh |
| Power Source | Electric |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Plastic |
| Brand Name | Kmoist |
| Features | Integrated Camera, Obstacle Avoidance |
| Recommend Age | 14+y, 6-12y |
| Origin | Mainland China |
| Aerial Photography | No |
| Type | Airplane |
Instock
There are no reviews yet.