Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 3.878 kg |
|---|---|
| Dimensions | 56 × 24 × 21 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Certification | CE |
| Steering servo | 11KG fully waterproof metal steering gear |
| Power | 50-80KM |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Tire Track | 190mm |
| Wheelbase | 257mm |
| Remote Distance | Over 350m |
| Scale | 1:10 |
| Dimensions | 245*218*178 |
| Model Number | XTS F10 |
| Package Includes | Original Box, Operating Instructions, USB CABLE, Batteries, Remote Controller, charger |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 11.1V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, ABS, RUBBER, Plastic, Carbon Fiber |
| Brand Name | FMS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Design | Cars |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Ground clearance | 28mm |
| XTS-F10-Roller | Carbon fiber frame version |
| XTS-F10Z-A | Metal RTR version |
| XTS-F10L-C | Carbon fiber RTR version |
Instock
There are no reviews yet.