Instock
| Weight | 1.51 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 5 × 50 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Place Of Origin | China (mainland) |
| Technics | jacquard |
| Interior | Interior Slot Pocket, Cell Phone Pocket, Interior Zipper Pocket, Interior Compartment, Computer Interlayer |
| Handle/Strap Type | soft handle |
| Style | Casual, Travel; Business; Leisure; Casual; School; College |
| Exterior | Silt Pocket |
| Model Number | T-B9831 |
| Carrying System | Arcuate Shoulder Strap |
| Rain Cover | No |
| Capacity | 36-55 Litre, 27L-37L |
| Lining Material | POLYESTER |
| Closure Type | zipper |
| Backpacks Type | Softback |
| Pattern Type | Solid |
| Gender | MEN |
| Decoration | None |
| Main Material | Nylon |
| Brand Name | tigernu |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Item Type | Backpacks |
| Color | Black; Blue |
| Material 1--Black | 200D*700D Nylon Material. Smooth surface, tough fabric. Durable, dirt resistant, easy to clean. Waterproof fabric. |
| Material 2--Blue | 300D composite waterproof fabric, Lightweight and soft. Has a certain degree of breathability |
| Weight 1--Black | 1.51KG |
| Weight 1--Blue | 1.25KG |
| Type | Laptop backpack; School Backpack; Travel Backpack; Business Backpack; Large Capacity Backpack; Schoolbag; Men Bag; Male Backpack |
| Fit for | 14inch Laptop; 15.6inch Laptop; 16inch Laptop; 17inch Backpack |
| Size( Before expanding) | 31*18*50cm |
| Size( After expanding) | 31*24*50cm |
| Note | Tigernu promise a lifetime guaranteed after-sales service for non-artificial quality problems caused by zippers. |
Instock
There are no reviews yet.