Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 22 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type | Pen Tablet Monitor, Digital Tablets |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Pressure Levels | 8192 |
| Resolution Ratio | 5080lpi |
| Package | Yes |
| Tablet length | 350 mm |
| Tablet Width | 198.6mm |
| Material | plastic |
| Interface Type | USB |
| Brand Name | HUION |
| HUION Model | GT-116 |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Pen Technology | Battery-Free Electromagnetic Resonance |
| Dimension | 350 x 198.6 x 11mm |
| Active Area | 256.32 x 144.18mm |
| Panel Size | 11.6 inch |
| LCD Type | IPS |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 25ms |
| Gamut | 120% sRGB |
| Display Color | 16.7M(8bit) |
| Report Rate | 266PPS |
| Finger Touch | Touch Bar |
| AG Glass | YES |
| Full Lamination | YES |
| Press Keys | 4 Customized Press Keys |
| Digital Pen | PW507 |
| Input Voltage | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Output Voltage | 12V 1A |
| Video Interface | Type-C |
| Net Weight | 765g (Without Stand) |
| Adjustable Stand | Two Level Adjustable Stand |
| OS Support | Windows 7 or later, macOS 10.12 or later, Linux |
Instock
There are no reviews yet.