Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 3.6 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 15 × 30 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Plug Type | EU Plug |
| Model Number | Arc MMA welding machine |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Volt | 110V/220V |
| Output current adjustment range | 140A |
| Condition Range | 20-300A |
| Actual maximum output current | 140A |
| Efficiency | 93% |
| Model | ARC-300 |
| Rated input power capacity | 7 KVA |
| Rated load duration | 60% |
| Insulation class | IP21 |
| No-load voltage | 57V |
| Power factor | 0.93 |
| Enclosure protection grade | IP21 |
| Welding Application for | stainless steel/alloy steel/carbon steel |
Instock
There are no reviews yet.