Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.741 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 12 × 9 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Mini Type | Mini |
| Heat Up Time (min) | 30 seconds |
| Cord Length (m) | 1.5-1.9 m |
| Soleplates Material | Ceramic |
| Model Number | Travel Dry Iron |
| Controlling Mode | Mechanical Timer Control |
| Material | Coated Baseplate |
| Style | Wire Iron |
| Gear Selection | One Gear |
| Certification | none |
| Type | Travel Iron |
| Voltage (V) | 120V |
| Power (W) | 150W |
| Brand Name | Newbealer |
| Origin | Mainland China |
| function | dual voltage (110V or 220V) |
| features | its very compact and small it does have a little weight to it which will be a factor when packing to go on a plane |
| Iron for Clothes | No Steam |
Instock
There are no reviews yet.