Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.4 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 15 × 8 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | <10km/h |
| Drone Weight | about 41g |
| Takeoff Weight | about 50g |
| Transit Time (Days) | 150m |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD, 4K UHD, other |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount, other |
| Model Number | 4D-V30 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 10~20 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3 x 1.5 AA Battery (not included) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Warranty | 30Days |
| Charging Time | 70 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 12cm*10.5cm*4cm |
| Remote Distance | 150m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Plastic |
| Brand Name | 4DRC |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled |
Instock
There are no reviews yet.