Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.406 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 20 × 10 cm |
| Anti-wind Ability | Level 4 |
| Drone Weight | 0.032kg |
| Takeoff Weight | 0.048kg |
| Type Number | 4D-V8 |
| Transit Time (Days) | 5-10KM |
| Video Capture Resolution | 720P HD |
| CE | Type |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Certification | CE |
| Model Number | 4D-V8 |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3 x 1.5 AAA Battery (not included) |
| Motor | Brush Motor |
| Plugs Type | USB |
| Charging Time | About 40 mins |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 13x11x4cm |
| Remote Distance | 80 meters |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, Camera, USB CABLE |
| Material | Metal, Plastic |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER |
| Features | App-Controlled, Auto Return, FPV Capable, Integrated Camera, Wi-Fi, other |
| Color | Blue, Orange |
Instock
There are no reviews yet.