Instock
| Weight | 0.85 kg |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 14 × 13 cm |
| Certification | 3C |
| Throttle servo | as description |
| Steering servo | as description |
| Power | Built-in rechargeable battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | About 10 mins |
| Tire Track | as description |
| Wheelbase | as description |
| Warning | Other |
| Remote Distance | more than 60m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:22 |
| Dimensions | About 20.3*13.2*10 cm |
| Torque | as description |
| Model Number | Wltoys 22201 RC Car 1/22 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE2 |
| Charging Voltage | 3.7V (not including) |
| Remote Control | Yes, 2.4G Radio Control |
| Material | Plastic |
| Brand Name | XKS |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car, RC Racing Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Verion | RTR |
| Feature1 | high efficiency strong magnetic motor, Built-in super strong |
| Feature2 | with strong wear resistance |
| Max Speed | 22KM/h |
Instock
There are no reviews yet.