Instock
| Weight | 0.248 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 10 × 2 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Battery Life | 7Day, 180 |
| Dial Window Material Type | RESIN |
| Band length[mm] | 265 |
| Band width[mm] | 20 |
| Weight[g] | 200 |
| SIM Card Slot | NO |
| Voice assistant built-in | YES |
| Bluetooth-compatible Version | 5.0 |
| Metrics measured | Heart Rate Monitor, Blood Oxygen Monitor, Sleep Monitor, Blood Pressure Monitor |
| Activity Tracked | Steps Tracker, Distance Tracker, Calorie Tracker, Activity Tracker |
| Touch Screen | YES |
| Category | Smart Watches |
| App name | FitCloudPro |
| Screen Material | TFT |
| CPU Model | RTL8762DT |
| Model | I58 |
| APP Download Available | Yes |
| Battery Detachable | No |
| CPU Manufacturer | MediaTek |
| Movement Type | Electronic |
| Style | Outdoor |
| Application Age Group | female |
| Screen Shape | Round |
| Case Material | Precious Metals |
| Band Material | STEEL |
| Waterproof Grade | Life Waterproof |
| SIM Card Available | No |
| Mechanism | Yes |
| Multiple Dials | Yes |
| GPS | No |
| Network Mode | None |
| Rear Camera | None |
| ROM | <128MB |
| System | Android Wear |
| Type | wearable |
| Compatibility | All Compatible |
| Language | English, Russian, Spanish, Portuguese, Italian, French, german, Korean, japanese, UKRAINIAN |
| Function | Passometer, fitness tracker, sleep tracker, Message Reminder, Call Reminder, Answer Call, Dial Call, Push Message, 24 hour instruction, Chronograph, Alarm Clock, Small Second, Calorie Counter, Perspective Window, Speed Measurement, Heart Rate Tracker, Interactive Music, Countdown |
| Brand Name | EIGIIS |
| Display Size | 1.32" |
| RAM | <128MB |
| Battery Capacity(mAh) | 220-300mah |
| Resolution | 360*360 |
| Origin | Mainland China |
| Band Detachable | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Accessory Type | USB |
| WIFI | No |
| Middle frame process | Vacuum plating |
| Waterproof rating | IP67 |
| Watch models | EIGIIS I58 |
| Do not disturb mode | Stainless steel |
| Buckle material | Stainless steel |
Instock
There are no reviews yet.