Instock
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 12 × 12 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Feature | Screw crown, water proof, Luminous, DIVER |
| Display Type | Numberless |
| Sport Type | diving |
| Case Shape | Round |
| Case Thickness | 12.7mm |
| Movement origin | Others |
| Band Width | 15 to 19 mm |
| Band Material Type | STAINLESS STEEL |
| Boxes & Cases Material | Leatherette |
| Model Number | SN0118-G-B |
| Dial Window Material Type | Sapphire Crystal |
| Dial Diameter | 40 to 44 mm |
| Water Resistance Depth | 20Bar |
| Clasp Type | Folding Clasp with Safety |
| Band Length | 7.7inch |
| Case Material | STAINLESS STEEL |
| Style | SPORT |
| Movement | Automatic Self-Wind, NH35A [Automatic mechanical movement] |
| Brand Name | San Martin |
| Origin | Mainland China |
| Item Type | Mechanical Wristwatches |
| Watch Type | 2025 Upgraded Version Original Design |
| Lug to Lug | 47.8mm |
| 120 Clicks Ceramic Bezel | Sandblasted Process |
| Luminous | BGW-X1 Blue Luminous/ Dark Orange Luminous |
| Compression Molding Dial | Gradient Color Design |
| Screw-down Crown | With 3D Hexagon Logo |
| Screw-down Case Back | Stamping Process 3D Shark Logo |
| Strap | 361L Solid Stainless Steel H Links Bracelet/FKM Rubber Strap |
| Water Resistant | 20Bar=200 meters |
| Weight | about 94g/150g |
| Warranty | 2 Years |
Instock
There are no reviews yet.