Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Bundle | Bundle 1 |
| Battery Number | 1 |
| Size | Prismatic, depend on capacity |
| Replacement Battery | Yes |
| Set Type | Charger Sets |
| Type | LiFePO4 |
| Nominal Capacity | 100Ah |
| Model Number | 48V 100Ah |
| Brand Name | DIXSG |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Charging method | CC/CV |
| Battery Management System | Battery Management System |
| BMS functions | over-current, over-discharge, over-charge, short-circuit, |
| Cycle Lifepo4 | 6000 times |
| Battery type | lifepo4 rechargeable battery pack |
| Charger | with charger |
| BMS function | adverse-polarity connection, balancing functions |
Instock
There are no reviews yet.