Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 12 × 5 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Model Number | TA601 Series |
| Brand Name | YEVOLT |
| Origin | Mainland China |
| Type | Household Thermometers |
| Range-TA601A | -50~480℃ (-58~896℉) |
| Range-TA601B | -50~680℃ (-58~1256℉) |
| Range-TA601C | -50~880℃ (-58~1616℉) |
| Accuracy(calibrationgeometry with ambient temp. 21~25℃/70~77℉) | ≥0°:±(1.5%+1℃); ≤0℃:±3℃; ≥32℉:±(1.5+5℉); ≤32℉:±5℉ |
| Response time | <500ms(95%reading) |
| Spectral response | 8um~14um |
| Optical resolution | 12:1(calculated at 90% energy) |
| Emissivity | 0.1 to 1.00 adjustable in steps of 0.01(default0.95) |
| Dispaly resolution | 0.1℃ (0.1℉) |
| Repeatabiliity | ±1.0% of reading or ±1.0℃(±2.0℉), whichever is greater |
| Laser | Wavelength 650nm, output less than 1mW, laser grade: class 2 |
| Display | 4 digits, max 8888 |
| Product size | 155x92x45mm |
| Screen size | 29x27mm |
| Weight | Approx. 180g (battery not included) |
| Power | 2×1.5V AAA (R03/LR03)(battery not included) |
| Operating temp. | 0℃~50℃ (32℉~122℉) |
| Operating hum. | ≤80%relative humidity(non-condensing) |
| Storage temp. | -20℃~60℃(-4℉~140℉) |
| Drop test | 1m |
Instock
There are no reviews yet.