Instock
| Weight | 0.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 21 × 12 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Anti-wind Ability | 1 |
| Drone Weight | About 150g |
| Takeoff Weight | About 150g |
| Transit Time (Days) | about 10 minutes flying time |
| Video Capture Resolution | 720P HD |
| Operator Skill Level | Beginner, Intermediate, expert |
| Indoor/Outdoor Use | Indoor-Outdoor |
| Camera Mount Type | Fixed Camera Mount |
| Model Number | JJRC X38 Helicopter |
| Controller Mode | MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Battery | 3 1.5AA (not included) |
| Motor | Brushless Motor |
| Warning | Keep away from fire |
| Charging Time | 80-100 minutes |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 31.9*31.9*8.9CM |
| Remote Distance | 80-100 meters |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller |
| Material | Plastic |
| Brand Name | CONUSEA |
| Aerial Photography | Yes |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER, Remote control helicopter |
| Features | App-Controlled, Auto Return, FPV Capable, GPS, Integrated Camera, Obstacle Avoidance, Wi-Fi |
| Feature 1 | gesture photo |
| Feature 2 | 360 degree roll |
| Feature 3 | trajectory flight |
| Feature 4 | gravity sensing |
| Feature 5 | switch dual cameras |
| Feature 6 | headless mode |
| Feature 7 | switch speed |
Instock
There are no reviews yet.