Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 60 kg |
|---|---|
| Dimensions | 95 × 59 × 35 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Condition | New |
| CNC or Not | Normal |
| Brand Name | CHUJIN |
| Origin | Mainland China |
| type | Bench Drilling Machine |
| Max. Drilling Dia. (mm) | 16 |
| Range of Spindle Speed(r.p.m) | 260 – 1800 r.p.m |
| Drilling Speed | 260-1800 rpm |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Voltage | According to customers' request |
| Dimension(L*W*H) | 1110x360x580 mm |
| Power (kW) | 0.75 |
| Weight (KG) | 57 KG |
| Warranty | 1 Year |
| Key Selling Points | Low Maintenance Cost |
| Marketing Type | Variable Speed Drilling Machine |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Item No. | 387105 |
| Model | WTZ-16T |
| Max drilling | 16mm |
| Max tapping | M12mm |
| Chuck size | 1-16mm |
| Table size | 280x280mm |
| Spindle taper | B18 |
| Spindle travel | 85 mm |
Instock
There are no reviews yet.