Instock
| Weight | 1.159 kg |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 23 × 16 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Material | Plastic, Plastic, Metal, ABS, Rubber |
| Brand Name | HUINA, WPL |
| Recommend Age | 14+y, 12+y |
| Origin | Mainland China, Mainland China |
| Type | Car, Car |
| Features | REMOTE CONTROL, Remote Control |
| 3C | Certificate |
| Barcode | No |
| Certification | 3C |
| Throttle servo | As Description |
| Steering servo | As Description |
| Power | 6V/700mAh |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 25 Minutes |
| Tire Track | As Description |
| Wheelbase | As Description |
| Warning | Full Charge As First Play |
| Remote Distance | about 35m |
| Warranty | |
| Scale | 1:16 |
| Dimensions | 31cm*11.3cm*14.7cm |
| Torque | As Description |
| Model Number | WPL C24 RTR |
| Design | Cars |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, USB Cable, Remote Controller, Original Box, Rem |
| Control Channels | 4 Channels, 4 Channels |
| Controller Mode | MODE1 |
| Charging Voltage | 6V/700mAh |
| Remote Control | Yes |
| RC Car | WPL C24 |
| Remote Control Car | RC Crawler Truck |
Instock
There are no reviews yet.