Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 18 × 10 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Wi-fi | YES |
| Video recording resolution | 4K (2160p) 30 fps |
| MIL-STD-810G | No |
| IP68/IP69K | YES |
| Charging Power | 33W |
| Touch Screen | Yes |
| Other Features | 5G Mobile Phone, Sports Phone |
| Screen Refresh Rate | 120Hz |
| Bluetooth Version | YSE |
| Battery Capacity Range | 7500+ mAh |
| Rear Camera Quantity | 3 |
| Wireless Charging | No |
| NFC | YES, DOOGEE S118 Pro |
| Biometrics Technology | Face Recognition |
| Charging Interface Type | TYPE-C |
| Front Camera Quantity | 1 |
| 3.5mm Headphone Port | No |
| Fast Charging | other |
| Screen Type | Water Drop Screen |
| Rear Camera Pixel | 20MP, 8MP, 108MP |
| Front Camera Pixel | 32MP |
| Battery Capacity(mAh) | 10800 |
| Screen Material | IPS |
| CPU Model | other |
| Battery Type | Not Detachable |
| Display Resolution | 1080*2408 |
| SIM Card Quantity | 2 SIM Card |
| Language | English, Russian, german, FRENCH, Spanish, POLISH, Portuguese, KOREAN, japanese, Arabic |
| Display Size | 6.6 |
| Operation System | Android 14 |
| Item Condition | New |
| Design | BAR |
| Brand Name | Doogee |
| Doogee Model | S118 Pro |
| Origin | Mainland China |
| Height | 178.5mm |
| Width | 83.1mm |
| Thickness | 17.9mm |
| weight | 376g |
| rugged phone android 14 | S118 Pro 5g rugged phone |
| Battery large capacity | smartphone 5G |
| Android 14 | Dimensity 7050 |
| 24GB RAM (8GB+Up to 16GB Extended RAM) | 512GB ROM |
Instock
There are no reviews yet.