Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 9 × 9 cm |
| is_customized | Yes, Yes |
| Model Number | XC-4016 |
| Release Date | spring2016 |
| Level Of Practice | Advanced |
| Fit | Fits true to size, take your normal size |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | PU |
| Heel Type | Square heel |
| Heel Height | Flat (0 to 1/2") |
| Dance Shoe Type | Jazz Shoes |
| Decorations | Buckle |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | EVA |
| Gender | WOMEN, Unisex |
| Brand Name | DLTNIW |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Department Name | ADULT |
| Place of Origin | Jiangsu, China (Mainland) |
| Feature | Anti-Pilling, Anti-Shrink, Anti-Wrinkle, Breathable, Eco-Friendly |
| shoes jazz | black jazz boots |
| dancing shoes for men | men dance sneakers |
| athletic shoes women | gym shoes for women |
| dance jazz boots | women dance sneakers |
| professional dance shoes | modern shoe |
| jazz dance boots | dance shoes sneakers |
Instock
There are no reviews yet.