Instock
| Weight | 0.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 12 × 5 cm |
| Upper fixing method | stitching |
| Upper coverage | Above the ankle but not to the knee |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes, Yes |
| Model Number | XC-5141 |
| Release Date | spring2016 |
| Level Of Practice | Professional |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | Cotton Fabric |
| Insole Material | Latex Foam |
| Upper Material | CANVAS |
| Heel Type | Square heel |
| Heel Height | Flat (0 to 1/2") |
| Dance Shoe Type | Jazz Shoes |
| Decorations | Button |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | EVA |
| Gender | WOMEN |
| Brand Name | DLTNIW |
| Origin | Mainland China |
| CN | Zhejiang |
| Department Name | ADULT |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Place of Origin | Jiangsu, China (Mainland) |
| Feature | Anti-Pilling, Anti-Shrink, Anti-Wrinkle, Breathable, Eco-Friendly |
| Color | Black Red White Green Ivory Khaki Pink Blue |
| Size | Child 28 to 45 |
| Material | Canvas upper, Cow suede Outole, 1cm EVA outsole |
Instock
There are no reviews yet.