Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 24 × 15 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Power Source | Electric |
| Model Number | WL916 |
| Design | Speedboat |
| Controller Mode | MODE2 |
| Control Channels | 2 CHANNELS |
| Flight Time | Approx.5 minutes |
| Remote Distance | 150m |
| Dimensions | 46.7*14*13cm |
| Max Speed | 55-60km/h |
| Charging Time | About 3.5 hours |
| Frequency | 2.4G |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Boat & Ship |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Transmitter Required Battery | 4X 1.5V AA battery(not included) |
| Battery for the Boat | 11.1V 2200mAh 45C Lipo battery(included) |
Instock
There are no reviews yet.