Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 29 × 23 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | About 8 mins |
| Remote Distance | About 120M |
| Scale | 1:18 |
| Model Number | 184016 |
| Design | Dirt Bike |
| Package Includes | Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | WLtoys |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Item | Electric 4WD Racing Car |
| Type 1 | WLtoys 184016 |
| Type 2 | WLtoys 184011 |
| WLtoys 184016 Speed | 75KM/H |
| WLtoys 184011 Speed | 30KM/H |
| WLtoys 184016 Motor | 2845 Brushless Motor |
| WLtoys 184011 Motor | 390 brushed Motor |
| WLtoys 184016 control distance | about 120 m |
| WLtoys 184011 control distance | 60 m |
Instock
There are no reviews yet.