Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 1.707 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 25 × 17 cm |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | No |
| Certification | CE |
| Throttle servo | – |
| Steering servo | – |
| Power | 7.4V 1500mAh |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | 15-30 Minutes + |
| Tire Track | – |
| Wheelbase | – |
| Warning | Away Fire |
| Remote Distance | 100 Meters |
| Warranty | – |
| Scale | 1:14 |
| Dimensions | 31*20.5*11 cm |
| Torque | – |
| Model Number | WL 144001 144016 144010 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 4 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | USB 5V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | GREAT POWER STAR, WLtoys |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features | REMOTE CONTROL |
| Type Number | 144001 |
| CE | Type |
| Maximum speed | 60km/h |
| Drive motor | 550 carbon brush strong magnet motor |
Instock
There are no reviews yet.