Instock
| Weight | 0.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 11 × 24 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Is Electric | lithium battery |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Throttle servo | control by remote control |
| Steering servo | model1 |
| Power | electrical |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Flight Time | about 30 Minutes |
| Warning | please read the manual before use |
| Remote Distance | More than 20m |
| Warranty | 30 days |
| Scale | 1:18 |
| Dimensions | 23.5*111*7.5cm |
| Model Number | LD/RC LDRC LD1804 |
| Design | Cars |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, Remote Controller, USB CABLE |
| Control Channels | 3 channels |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Charging Voltage | 7.4V |
| Remote Control | Yes |
| Material | Metal, Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Recommend Age | 14+y |
| Origin | Mainland China |
| Type | Car |
| Features: | LED Light, RC Car Drift, Front and rear left and right control, 1.5V AAA*2 Battery for Remote Control (not include), 7.4V 500mah/1200mah Battery for RC Car, MX-5 model, Reversible headlights |
Instock
There are no reviews yet.