Instock
| Weight | 1.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 14 × 35 cm |
| Anti-wind Ability | no |
| Drone Weight | 64g |
| Takeoff Weight | 65g |
| Transit Time (Days) | 50 |
| Certificate Number | WLtoys K124-01 |
| Video Capture Resolution | 1080p FHD |
| CE | Certificate |
| Barcode number | 2654125454 |
| Barcode | Yes |
| Certification | CE |
| Model Number | WLtoys K124 |
| Controller Mode | MODE1, MODE2 |
| Flight Time | 5~10 |
| Control Channels | 6 channels |
| Controller Battery | 6*1.5AA battery |
| Motor | Brushless Motor, 1106 11000KV |
| Plugs Type | USB |
| Warning | Please use carefully and read the instructions carefully |
| Warranty | 30Daay |
| Charging Time | 30-60mins |
| Charging Voltage | 3.7V |
| Power Source | Electric |
| Dimensions | 25*23.2*7.7cm |
| Remote Distance | 150m |
| State of Assembly | Ready-to-Go |
| Remote Control | Yes, 2.4G |
| Package Includes | Original Box, Batteries, Operating Instructions, charger, Remote Controller, USB CABLE |
| Material | Plastic |
| Brand Name | skymaker |
| Aerial Photography | No |
| Origin | Mainland China |
| Recommend Age | 14+y |
| Type | HELICOPTER, RC Drone Helicopter |
| Features | App-Controlled |
| Drone Battery | 3.7V 700mah 25C |
| Product Size | 25*23.2*7.7CM |
| Package Weight | 1.2KG |
| Function1 | EC-145 real machine, has a unique four-propeller and aileron design |
| Function2 | 3D and 6G mode, 6 CH, low voltage alarm, |
| Function3 | aerodynamic principles blades, dedicated USB charger |
| Fly Weight | 85.5g |
Instock
There are no reviews yet.