Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 2.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 24 × 7 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Type of Sheet Metal Tools | Sheet Metal Tools Set |
| Origin | Mainland China |
| System of Measurement | Metric, SAE |
| Type | Thread Repair Rethreading Tool Kit |
| Number of Pieces | 48 |
| Main Material | AISI 1045 Steel, 40 Cr Steel |
| SAE Thread File Sizes | 11, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 24 TPI |
| Net Weight | 4.2 lb. (1.9 kg) |
| Finish | Black Oxide, Zinc |
| Metric Thread File Sizes | 0.75, 1.00, 1.25, 1.50, 1.75, 2.00, 2.50, 3.00 mm |
| Case Dimensions | 11.9 x 9.3 x 2 in. (30.3×23.7×5 cm) |
Instock
There are no reviews yet.