NewBeat 1000W High-Power Powerful Electric Polishing Grinding Cutting Angle Grinder 12000rpm NBT-AG-125KS for Professional Use
Categories: , ,
Attributes
Hign-concerned ChemicalNone
Disc Bore Diameter14mm
UsageHome DIY
is_customizedYes
Dimensions4in 5in
No-Load Speed8500-12000rpm
Rated Input Power1000w
Power SourceElectricity, Electric
Certificationnone
View all attributes
Vendor
Mota
Security & Privacy
Crypto payment
Instock
Seller
Additional information
Weight 2.8 kg
Dimensions 42 × 12 × 10 cm
Hign-concerned Chemical
None
Disc Bore Diameter
14mm
Usage
Home DIY
is_customized
Yes
Dimensions
4in 5in
No-Load Speed
8500-12000rpm
Rated Input Power
1000w
Power Source
Electricity, Electric
Certification
none
Disc(Wheel) Type
Brushing Wheels
Origin
Mainland China
Frequency
50/60hz
Brand Name
PINTUDY, NEWBEAT
Disc Diameter
125mm
Variable Speed
Yes
Motor type
Brushless
Rated Voltage
1000w
Type
Angle Grinder, Power Tool
Model Number
NBT-AG-125KS
Grade
DIY, Industrial
Warranty
6 moths
Max Motor Speed
8500-12000rpm, 12000rpm
Switch Type
Trigger
Voltage
110V, 220V, 240V
Grinder Type
Cordless Angle Grinders
For Use On
General Purpose Grinding, Making Cut-Offs
Customized support
OEM, ODM, OBM
Place of Origin
Jiangsu, China
Keyword
electric
Color
Green
Packing
Color Box+carton Box
Product name
Angel Grinder
Function
cutting
Feature
Its switch can fix to the maximum speed
Reviews
Leave a review about this product.
There are no reviews yet.
NewBeat 1000W High-Power Powerful Electric Polishing Grinding Cutting Angle Grinder 12000rpm NBT-AG-125KS for Professional Use 1