Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 0.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 25 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| is_customized | Yes |
| Model Number | 855505 |
| Release Date | spring2019 |
| Level Of Practice | Beginner |
| Fit | Fits smaller than usual. Please check this store's sizing info |
| Shoe Width | Medium(B, M) |
| Lining Material | PU |
| Insole Material | PU |
| Upper Material | PU |
| Heel Type | Square heel |
| Heel Height | Low (3/4" to 1 1/2") |
| Dance Shoe Type | Ballroom/Latin Shoes |
| Decorations | None |
| Closure Type | Lace-up |
| Outsole Material | Genuine leather |
| Gender | MEN |
| Brand Name | daydance |
| Origin | Mainland China |
| CN | Guangdong |
| Athletic Shoe Type | Dance Shoes |
| Department Name | ADULT |
| Name | Latin Dance Shoes For Men |
| Color | Black |
| Size | China Size 26-39 |
| Group | Boys, Men |
| Material | PU Upper, Suede Sole |
| Feature | Soft, Breathable, Anti-Skidding |
| Heel | 3.5cm |
| Design | Square Heel, Lace Up, Soft Sole Latin Shoes |
| Service | Provide OEM/ODM Service |
| Usage | Ballroom Dancing, Latin Dancing Shoes |
Instock
There are no reviews yet.