Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 333 × 333 × 333 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Condition | New, New |
| Origin | Mainland China |
| Certification | CE |
| Max.Planing Depth(mm) | 120 mm |
| Max.Planing Width(mm) | 320 |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Ordinary Product |
| Warranty of core components | 1 Year |
| Core Components | / |
| Type | Double Side Planer |
| Number of Blade | 2 |
| Place of Origin | Shandong, China |
| Sliding Table Equipped | NO |
| Brand Name | HICAS |
| Dimension(L*W*H) | 2280*1260*1680mm |
| Warranty | 1 Year |
| Weight (KG) | 1900 KG |
| Power (kW) | 11.37 |
| Key Selling Points | Automatic |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant |
| Name | Double side planer |
| Max Working Width | 320mm |
| Max Working Thickness | 120mm |
| Min Working Length | 320mm |
| Rotation Of Cutter Shaft | 5000r/min |
| Feeding Speed | 5-16m/min |
| Motor Of Top Shaft | 5.5kw |
| Motor Of Bottom Shaft | 4kw |
| Feeding Motor | 1.5kw |
| Lifting Motor | 0.37kw |
| After-sales Service Provided | Field installation, commissioning and training |
| Local Service Location | None |
| Showroom Location | None |
Instock
There are no reviews yet.