Makita M1902B Electric Hand Planer,500W 16000RPM,Wood Cutting Power Tools with 1mm Adjustable Cut Depth,Ideal Planer Woodworking
Attributes
Hign-concerned ChemicalNone
Motor typeBrushed
UsageHome DIY
OriginMainland China
Weight3.9kg
CertificationCE
Dimensions278*157*160mm
Rated Input Power500W
Model NumberM1902B
View all attributes
Vendor
Mota
Security & Privacy
Crypto payment
Instock
Seller
Additional information
Weight 3.9 kg
Dimensions 20 × 20 × 15 cm
Hign-concerned Chemical
None
Motor type
Brushed
Usage
Home DIY
Origin
Mainland China
Weight
3.9kg
Certification
CE
Dimensions
278*157*160mm
Rated Input Power
500W
Model Number
M1902B
No-Load Speed
16000rpm
Max. Planing Width
82mm
Max. Planing Depth
1mm
Brand Name
Makita
Power Source
AC
Rated Voltage
220V
Reviews
Leave a review about this product.
There are no reviews yet.
Makita M1902B Electric Hand Planer,500W 16000RPM,Wood Cutting Power Tools with 1mm Adjustable Cut Depth,Ideal Planer Woodworking 1