Close
0 Product
Pay & Download
Instock
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 34 × 44 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Brand Name | XMSJ, Lotos |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Condition | New |
| Type | Submerged Arc Welding Equipment, IGBT |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Hot Product 2019 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | PLC |
| Arc Current | 10-200A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-200A Welding Machine |
| Rated Duty Cycle | 60% |
| Motor Type | DC MOTOR |
| Dimensions | 394*203*305mm |
| Use | Welding |
| Voltage | 110-220V |
| Power | 13KVA |
| Weight (KG) | 20 KG |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Showroom Location | United States, Philippines, Peru, Mexico, Russia, South Korea |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Power Efficiency | 85% |
| Weight | 19.5kg |
| Color | Red |
| Input Power Cable Length | 6' (1.8m) |
| Accessories | Earth Clamp |
| Packing | Carton |
Instock
There are no reviews yet.