Instock
| Weight | 19 kg |
|---|---|
| Dimensions | 64 × 32 × 42 cm |
| Hign-concerned Chemical | None |
| Origin | Mainland China |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Lotos |
| Condition | New |
| Type | TIG Welders, IGBT |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Marketing Type | Hot Product 2019 |
| Warranty of core components | 2 years |
| Core Components | Motor |
| Arc Current | 10-200A |
| Pulse Frequency | 50/60 HZ |
| Pilot Arc Current | 10-200A Welding Machine |
| Rated Duty Cycle | 60% Welding Machine |
| Motor Type | AC Motor |
| Dimensions | 431*232*355 |
| Use | Stainless Steel |
| Voltage | 220V 15% |
| Power | 8.2KVA |
| Weight (KG) | 20 KG |
| Warranty | 2 years |
| Key Selling Points | Long Service Life |
| Applicable Industries | Machinery Repair Shops, Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory, |
| Showroom Location | United States, Philippines, Peru, Mexico |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Color | Red |
| Accessories | Earth Clamp |
| Function | Inverter IGBT Welding Machine |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85% Inverter Welders |
| Name | 50/60HZ plasma Combo CT520D |
| Packing | Carton |
| Weight | 24.5kgs |
Instock
There are no reviews yet.